Alle boliger skal ha røykvarslere eller brannalarmanlegg, og du må ha minst én varsler i hver etasje. Alarmen skal kunne høres tydelig på oppholdsrom og soverom, også når døren mellom rommene er lukket.
Koble røykvarslerne sammen
- Du bør koble røykvarslerne sammen, slik at alle varslerne piper samtidig ved brann. Dette kan gi deg verdifull tid til å evakuere, for eksempel hvis en brann starter i kjelleren og du sover i andre etasje. Det kan være med på å redde liv.
Røykvarslere bør testes jevnlig og hver gang du har vært bortreist over lengre tid. Det er også en fordel å støvsuge den jevnlig. Det øker varslerens levetid.

40 000 boligkontroller
Cirka 40 000 husstander over hele landet får 4. - 6. desember besøk av lokale brannvesen/feiervesen og eltilsyn med tilbud om gratis og uforpliktende sjekk av brann- og elsikkerheten i boligen.
Det er en enkel kontroll av brannsikkerheten, med veiledning og informasjon. For beboerne er sjekken frivillig og kontrollørene vil legitimere seg når de ringer på.
Røykvarslerdagen er et samarbeid mellom brann- og feiervesenet, Det lokale eltilsyn, Norsk brannvernforening, Gjensidige og Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap.
På røykvarslerdagen.no finner du nyttig informasjon om tiltak som bedrer brannsikkerheten.
Kontaktpersoner brannvesenet lokalt:
Vakthavende, Åsnes Brannvesen tlf.952 08 339
Kontaktpersoner Elsikkerhet Norge AS lokalt:
Ola Rasch tlf.959 81 517
Terje Roar Brænd tlf.959 81 536
* I Hedmark har 41 personer omkommet i brann siden år 2000.
* I perioden 2000 til 2017 var det 3235 bygningsbranner i fylket.
* De mest brannfarlige månedene var januar med 430 branner og februar med 344.
* Ingen har så langt i år omkommet i brann i Hedmark.